Vlasy

29. března 2007 v 17:40 | Pety |  Hudba
Vlasy, to je skvělý (alespoň podle mě) americký muzikál z roku 1968. Poprvé byl uveden v divadelní podobě na Broadwayi. Zahájil řadu tzv. rockových muzikálů. Hudbu složil Galt MacDarnot, a texty písní James Rado a Gerome Ragni. Divadelní verze má spíš revuální formu a děj se moc neřeší, kdežto filmová podoba od českého režiséra Miloše Formana z roku 1979 má dobře promyšlený příběh. Obě verze ale řeší mnoho závažných témat, jako je například protiválečný protest.
Mno, a teď něco k ději(film):
Claude Bukowski přeplněný ideály přijíždí z Oklahomy do New Yorku, aby se přihlásil do války ve Vietnamu. To by se ale nesměl setkat s partou hipieků-Bergerem, Jeanie, Woofem a Hudem. Ti ho zatáhnou do jemu absolutně neznámého světa, plného drog a nezávislosti. Když se zamiluje do dcery místních zbohatlíků Sheily, parta se rozhodne mu pomoct. To se samozřejmě neobejde bez pár set průšvihů, ale to teď nebudu vykládat, nechci vás připravit o to nejlepší. Ale nakonec se to vyplatí a Sheila se s nimi spřátelí. Jenže...jednoho večera si vyrazí koupat se do rybníka. Když jsou ve vodě jenom Sheila a Claude, ostatní jim schovají oblečení. To samozřejmě Sheilu naštve a tak odjede. A Clauda to naštve ještě víc, protože to byl jeho poslední večer před nástupem do služby. Tak se pohádá s Bergrem a odjíždí do Nevady na výcvik.
Po nějakém čase přijde Sheile dopis od Clauda, a Berger naplánuje malý výlet přes půlku Ameriky. Chce udělat malý piknik na rozloučení. Nebude to ale tak jednoduché, i když se mu podaří dostat na základnu, Claude nesmí odejít, protože je pohotovost a každou hodinu je počítají. Berger se tedy rozhodne, že se s ním na to jedno odpoledne prostě prohodí.
A teď pozor, pokud se třeba na to chcete podívat nebo máte jiný důvod, proč nechcete vědět, jak to dopadne, tak nečtěte až do čáry.
Zatímco Clude v nedalekém lesíku blbne s kamarády, ohlásí na základně poplach, a vojáci se mají chystat k transportu do Vietnamu. Berger je samozřejmě vyděšený, ale sbalit si musí, a následuje soubor scén, které mě uvrhly do depky. Berger v zástupu jednobarevných vojáků nastupuje do letadla, Claude zoufale hledá jakéhokoli člověka na základně, stará parta bez Bergera stojí u tisícovek hrobů. A ke všem těmhle scénám hraje nádherná píseň za padlé vojáky "Let the sunshine in".
_________________________
Vlasy, to je můj nejoblíbenější muzikál, můžete v něm vidět všechno, od šílených snů po drogách až po vyrovnané řady Americké armády. A ktomu všemu vám hraje skvělá hudba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama